Co je 4 barevná LED televize

Televize SHARP

V televizi v poslední době běží reklama na 4 barevnou LED televizi. Víte co to vlastně je a má cenu jí vůbec kupovat?Když jsem poprvé viděl reklamu na televizi čtyř barev, nedošlo mi o co jde a myslel jsem si, že se asi někdo v oddělení marketingu zbláznil, stejně jako když Lídl vydal pivní rodinku s tučným nápisem Exluzivní, místo Exkluzivní. Nevím, i to v zásadě může být slušný marketingový kousek, protože si o tom lidi začnou povídat. Nicméně vraťme se zpět k čtyř barevné televizi. Říkal jsem si, proč bych si měl kupovat čtyřbarevnou, když naše má milióny barev. Později mi to vše došlo.

RGB vs RGBY

Princip čtyřbarevné LED technologie je v zásadě velmi jednoduchý. Klasická LED obrazovka má v jednom bodu (pixelu), 3 subpixely. R – červený, G – zelený a B – modrý subpixel jsou schopny vytvořit v podstatě iluzi s 16 miliony barev (255x255x255 úrovní barev- záleží na bitové hloubce), na které jsme běžně zvyklí (toto rozlišení zvládá běžný monitor). Občas pak je potřeba většího barevného rozlišení.

Barvy jako pro profesionály

Jestliže tři základní barvy jsou schopné namixovat 16 miliónů barev, pak čtyři dokáží namixovat 4,2 miliardy barev. To už je skutečně něco. Problém je v tom, že lidské oko dokáže údajně rozlišit něco přes 10 miliónů barev a rozliší pouze tři základní barvy, červenou, zelenou a modrou. Ostatní jsou pouze složeniny těchto barev.

Má to tedy cenu vůbec kupovat? Ano i ne. Barvy určitě budou živější, televize bude mít větší barevnou hloubku, což se hodní hlavně pro profesionály. Jinak je to spíš jen zajímavý marketingový tah.

httpv://www.youtube.com/watch?v=eiKNzFTTsHo

2 comments for “Co je 4 barevná LED televize

  1. birkof007
    22. 12. 2017 at 8:50 am

    Tak to už je na vás. U nás slouží TV spíše jako monitor. Většinu věcí streamujeme z YouTube, HBO GO apod. Na samotný TV program se koukáme málo. Osobně rádio a televizní vysílání považuji za dávno překonané a archaické. Proč se mám koukat (poslouchat) na něco co nechci, nebo si mám hlídat časy, případně programovat nahrávání apod. hlouposti?

  2. Zdeněk Hujer
    6. 12. 2017 at 4:27 pm

    Já nevím, zda by mne trápil počet barev. Spíše co se na obrazovkách nabízí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..