VašeČočky

Problémy se zrakem postihuje stále větší procento populace. Naštěstí s vadami ostření si již umíme poradit, a to dokonce dvěma způsoby. Prvním a starším způsobem jsou brýle. Tím druhým je český vynález – měkké kontaktní čočky.

První čočky byly skleněné a tedy tvrdé – ty přetrvávají do dnešní doby, avšak využívanější jsou čočky měkké, které máme díky Ottu Wichterlovi. Měkké čočky se lépe nasazují, jsou pohodlnější a levnější. Oproti prvním krůčkům v této oblasti optiky je dnes nošení čoček komfortní, při dnešních technologií už se čoček nemusíte bát.

Čočky se dělí do tří základních skupin podle doby nošení. Denní, čtrnáctidenní a měšíční. Denní by se dali označit i jako čočky na jedno použití, ráno se nasadí a večer po vyjmutí vyhodí. Čtrnáctidenní a měsíční čočky se večer vyjmou a uloží se do roztoku pro desinfekci a znovuzvlhčení.

Doporučená doba nošení (tj. časový úsek, kdy je čočka nasazena na oce) je 10 – 16 hodin u denních čoček, existují  i typy, které umožňují s čočkami spát. Ty se však doporučují jen po konzultaci s očním lékařem.

K dostání jsou také čočky nedioptrické, který mají pouze dekorativní účinek. Tato skupina je souhrnně označována jako barevné čočky. Jejich využití spočívá ve změně barvy oka.

Ceny čoček jsou různé, podle typu. Balení  30 ks jednodenních čoček lze v průměru pořídit za 650 Kč. Za podobnou cenu lze koupit čočky dvoutýdenní v balení s 6 kusy. Ceny za měsíční čočky se pohybují kolem 700 kč za 6 čoček, za barevné zaplatíte nejčastěji 1 000 Kč za 6 kusů.

Při dodržení hygienických nároků je riziko komplikací či problému minimální. Základní hygienická pravidla jsou:

  • dodržovat doporučenou dobu nošení
  • dodržovat doporučenou životnost čočky
  • čočky jsou nepřenosné, tzn. noste je pouze vy
  • používat dezinfikované čočky

Pokud bude toto dodrženo, je jakékoliv riziko minimální. Jediný problém, který se může vyskytnout, je případ přecitlivělého oka, kdy oko nesnese cizí těleso.

Mezi známe výrobce patří např. CIBA Vision, Baush & Lomb či Wilens.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..